ogretici.org | bilgiden daha fazlası..

Yıldırım Fikret Urağ
Yorum Yok

Yıldırım Fikret Urağ

Yıldırım Fikret Urağ Biyografi

1 Ekim tarihinde Artvin’ de dünyaya gelen Yıldırım Fikret Urağ temel eğitimini 8 ayrı okulda tamamladıktan sonra Teknik Lise Elektrik Bölümünden mezun oldu. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi işletme bölümü öğrencisi olduğu yıllarda tiyatroya merak saran usta oyuncu işletme bölümünü 4. sınıftan terk ederek ayrıldı. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümüne adım atan sanatçı içindeki tiyatro aşkı ve hocasının da önerisiyle Anadolu yollarına düştü.

Yıldırım Fikret Urağ Antalya’ ya yerleştikten sonra tiyatro bölümünden mezun olarak hemen akabinde Adana Devlet Tiyatrolarında görev aldı. Tiyatro oyunculuğu yanında Mersin Üniversitesi’ nde Reji dalında yüksek lisans eğitimi aldı. Daha sonra ise nihayetinde kendi tiyatrosu olan Adana Tiyatro Atölyesi‘ ni kurdu.

Bu tiyatro bünyesinde oyuncu, yönetmen ve eğitici olarak çalışarak pek çok öğrenci yetiştirmiştir. Yıldırım Fikret Urağ ayrıca 154 kişilik bir tiyatro salonunu Adana’ da açtı. Bununla birlikte şehirdeki bütün tiyatro çevrelerinin bir araya gelmesine öncülük ederek Adana Tiyatro Platformu’ nun oluşması konusunda önemli katkılarda bulundu. Bunun ardından böylelikle Adana Tiyatro Derneği doğmuş oldu.

Yıldırım Fikret Urağ aynı zamanda Çukurova Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro bölümünde 2 yıl boyunca oyunculuk dersleri verdi. 2001 yılında ise EBBŞT kadrosuna dâhil oldu.Son olarak Evli ve Öfkeli dizisinde oynamaktadır.

Yıldırım Fikret Urağ Resimleri

sponsor
Yıldırım Fikret Urağ

Yapmış olduğunuz yorumlar 15 dakika içinde onaylanmaktadır.

yorum form

Yukarı