ogretici.org | bilgiden daha fazlası..

WiFi Direct Nedir? Nasıl Kullanılır?
Yorum Yok

Nokia 6600 dönemlerinden günümüze, iki telefon arasında dosya aktarımını genel olarak Bluetooth ile yapıyoruz. Dinlediğiniz müziği, çektiğiniz video veya fotoğrafları genellikle Bluetooth veya WhatsApp ve mail uygulamalarıyla arkadaşlarımıza aktarıyoruz.

Bizim size daha hızlı, mobil internet paketinizden herhangi bіr kota harcatmayan bіr aktarım önerimiz var. WiFi Direct.

WiFi Direct Nedir? Nasıl kullanılır?

WiFi Direct, iki tane WiFi istemci cihazın, birbirine bağlanarak dosya transfer ağı kurması işlemidir.

ilk olarak WiFi P2P adıyla tanıdık WiFi Direct, daha sonra bizim de kullandığımız Direct adıyla anılmaya başlandı.

İki WiFi destekli aygıt, WiFi Direct mekanizmasıyla birbirine bağlandığında, kablosuz bіr ağ kurulmuş oluyor ve bu ağdan iki cihaz birbirine, tıpkı Bluetooth’taki gibi dosya gönderebiliyor. Tek fark, Bluetooth yerine, WiFi temeli kullanılıyor.

WiFi Direct doğrusu seri mı?

Kablosuz iletim teknolojileri günümüzde kesintisiz gelişiyor. Bu gelişim özellikle WiFi teknolojilerinde de karşımıza çıkıyor.

Günümüzde WiFi AC ve AD standartlarıyla beraber Gigabit hızlara kablosuz olarak erişebiliyoruz. Mesela AC desteğine sahip iki cihaz aralarında, yaklaşık 2 GB’lık veriyi, 1 dakika seviyesinde bіr süreyle aktarabiliyorsunuz. 

WiFi Direct nasıl kullanılır?

Ilk Olarak WiFi Direct desteği olan cihazlarınızın olması gerektiğinin altını çizelim. Her iki cihazın aynı WiFi ağına tabi olduğundan belli olduğumuzda, WiFi ayarlarına girip, WiFi Direct ağını açmamız gerekiyor. WiFi Direct cihazınız ağda bulunacak ve birbiriyle eşleyeceksiniz.  Eşleştirme bittikten sonra ise paylaşma kısmına geçiyoruz.

sonra Android’de paylaşacağınız dosyanın paylaşma seçeneklerine giriyoruz. Genellikle Android Beam ve Bluetooth bağlantı seçeneklerinin olduğu alanlarda WiFi Direct seçeneğini de göreceksiniz. 

WiFi Direct seçeneğini tıklayıp, paylaşıma hızlıca başlayabilirsiniz. Böylece WiFi hızında, dosya aktarımınız gerçekleşecektir.

Pin It

yorum form

Yukarı