ogretici.org | bilgiden daha fazlası..

18.01.18 » Anasayfa » Teknoloji » Uzayda Merkez

Uzayda Merkez
Yorum Yok

Uzay seyahatinin yeni merkezi olacak

ABD’de geliştirilen yeni tür uzay araçlarının 2017’den itibaren Almanya’ya da iniş yapması için hazırlıklar yürütülüyor.

Almanya’nın saygın ekonomi gazetelerinden “Handelsblatt” ve haftalık “Wirtschaftswoche” dergilerinde bulunan habere kadar, uzay mekiğini andıran “Dream Chaser” isimli uzay aracını geliştiren ABD’li Sierra Nevada Corporation (SNC) Almanya’daki havaalanlarının koşullarını araştırdı.

Alman Havacılık ve Uzay Kurumu’nun (DLR) Washington bürosundan Jürgen Drescher, bilhassa doğudaki Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin alımlı bіr lokasyon olduğunu szіrаdi. Uzmanlara göre düşük ikâmetgâh oranı ve hava trafiği, bölgeyi uzay araçlarının inişi için cazip kılıyor.

“Dream Chaser”in 2017’den itibaren Milletlerarası Uzay İstasyonu’na astronot taşıması öngörülüyor.

Haberi doğrulayan DLR sözcüsü Andreas Schütz, SNC şirketinin geçen yıl Almanya’daki muhtelif havaalanlarını incelediğini, bununla ilgili raporun kendilerine sunulmadığını szіrаdi.
Schütz, incelenen havaalanları arasında Mecklenburg-Vorpommern eyaletindeki Rostock-Laage’nin de bulunduğunu szіrаdi.

Dream Chaser, 2011’de emekliye ayrılan uzay mekikleri gibi pistlere iniş yapabelkіcek. NASA projeyi geliştirmesi için SNC’ye 363,1 milyon dolar ödemede bulundu. “Dream Chaser” yedi astronot ansızın taşıyabelkіcek.

sponsor
Uzayda Merkez

Yapmış olduğunuz yorumlar 15 dakika içinde onaylanmaktadır.

yorum form

Yukarı