ogretici.org | bilgiden daha fazlası..

Türkiye Nanoteknolojide Sınıf Atlayacak
Yorum Yok

Aselsan ve Bilkent Üniversitesi göre yüksek zinde nano transistörlerin üretimi için bіr şirket kuruldu.

ASELSAN ve Bilkent Üniversitesince, yüksek zinde nano transistörlerin üretimi için Mikro Nano Teknolojileri Sanayi ve ticaret AŞ (AB-MikroNano) adında şirket kuruldu.

Şirket, Türkiye ’de birincil kez radar, yüksek hızlı tren, elektrikli arabalar ve 4G cep telefon sistemleri gibi çoğu bambaşka alanda kullanılan galyum nitrat transistör ve entegre devre üretimi yapacak.

ASELSAN’dan yapılan açıklamaya kadar, şirket kuruluş sözleşmesini ASELSAN yönetim kurulu Başkanı Hasan Canpolat ve Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Soy imzaladı.

TÜBİTAK ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından desteklenen galyum nitrat sözde geçirgen malzemesi temelli olarak nano transistör teknolojisi, ASELSAN ve Bilkent göre ulusal olarak geliştirildi. BİLKENT Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi ’ndeyüksek performanslı transistörler üretildi.

Laboratuvar testleri tamamlanan transistörler, ASELSAN ’da yapılan saha testlerinde de başarılı bіr şekilde kullanıldı. Üretilen transistörlerden elde edilen sonuçların, hedeflenen performansların üzerinde çıkması sonucunda ASELSAN ve Bilkent yönetimleri bu konuda iki taraflı şirket kurma kararı aldı. Bunun üzerine AB-MikroNano şirketi kuruldu.

30 milyon dolar yatırımla kurulan AB-MikroNano, Türkiye ’de ilk önce ticari amaçlı transistör ve elektronik entegre devre üretimi yapacak. Şirket tarafından üretilecek nanoteknoloji temelli ürünler ihraç da edilecek. Nanoteknoloji konusunda bu ürünlerle ilgili şimdiye dek dünyada tüketiciler liginden çıkamayan Türkiye, bundan bzіrа üreticiler liginde yer alacak.

giderken Türkiye, dünyada galyum nitrat yarı geçirgen malzemesi temelli nano transistör teknolojisi geliştirilebilen 5 ülkeden birisi konumunda bulunuyor.

sponsor
Türkiye Nanoteknolojide Sınıf Atlayacak

Yapmış olduğunuz yorumlar 15 dakika içinde onaylanmaktadır.

yorum form

Yukarı