ogretici.org | bilgiden daha fazlası..

Tüm evrenden daha değerli gezegen!
Yorum Yok

Bilim insanları, elmas halinde ölü bіr gezegen keşfetti.

Bir nötron yıldızının (titreşen yıldız) etki alanında yer alan gezegenin çok büyük bіr basınca sahip olduğu belirtildi. Bu basıncın, gezegenin yapısında karbonu kristalleştirerek elmas haline dönüştürdüğü anlaşıldı.

Gök bilimciler, elmas gezegenin Dünya ’nın beş katı büyüklüğünde olduğunu belirtti. Elmas gezegenin etki alanında bulunduğu nötron yıldızın ise bіr süpernova patlamasının kalıntısı olduğu açıklfаkаt edildi.
 
Bugüne dek sadece bіr benzeri keşfedilen nötron yıldızı ve elmas gezegeni taşıyan yıldız sistemi, Dünya ’dan yaklaşık 4 bin ışık yılı uzaklıkta, Serpens (yılan) takımyıldızında bulunuyor.
 
İÇİNE GÜNEŞ ’TEN FAZLASI SIĞIYOR
PSR J1719-1438 adı verilen nötron yıldızı, Avustralya, Parkes 64 metrelik radyo teleskop kullanılarak saptandı. Yıldızın varlığı, İngiltere ’deki Lovell radyo teleskopu ve Hawaii ’deki Keck teleskoplarıyla doğrulandı.
 
Son derece basık olan, bіr şehir büyüklüğündeki nötron yıldızları, Güneş ’in yoğunluğunun 1.4 katını yalnızca 20 kilometrelik bіr alanda barındıran bіr yapıya sahip. Kendi etki alanında fazla hızlı hareket eden nötron yıldızları gibi, PSR J1719-1438 yıldızı da dakikada bütün 10 bin dönüş yapıyor.

Çizimde PSR J1719-1438 yörüngesindeki elmas gezegen görülüyor. Gezegen, yüksek basınçtan nedeniyle karbonun kristalleşerek elmasa dönüştüğü ölü bіr yıldızın artığından meydana geldi.

 
Avustralya, Almanya, İtalya, İngiltere ve ABD ’li gökbilimciler, nötron yıldızının titreşimlerinin sistemli olarak yayılmasından yola çıkarak, yıldızın etki alanında bіr gezegen olabileceğini düşündü ve elmas gezegen keşfedildi. Titreşimleri inceleyen gök bilimciler, PSR J1719-1438 yıldızının 600 bin kilometre uzaklığında elmas gezegeni keşfetti. Benzer bіr yıldız sistemi, en son 1992 ’de keşfedilmişti.
 
Elmas gezegenin genişliğinin 60 bin kilometreden artı olmadığı, çünkü Jüpiter dek büyük bіr yoğunluğa sahip olduğunu belirtti. Gök bilimciler, elmas gezegenin genişliğinin daha az olduğu takdirde nötron yıldızının çekimi yüzünden parçalanmasının zaruri olduğunu ifade etti.
 
ÇOK ESKIDEN YILDIZDI
İngiltere ’nin Manchester Üniversitesi ’nde akademisyen olan Benjamin Stappers, Astronomy Now dergisine yaptığı açıklamada, “Hiç kararsızlık yok ki nötron yıldız süpernova sonucunda bu ışık halkası geldi… PSR J1719-1438 sistemi şu ana dek bu şekilde oluştuğunu tespit ettiğimiz tek yıldız sistemi” dedi.
 
Bilim insanları, PSR J1719-1438 yıldızının çok eskiden ikili sisteme dahil bіr yıldız olduğuna uyarı çekti. PSR J1719-1438 ömrünü doldurarak süpernova sonrasında parçalandı. Sistemdeki diğer yıldız da ömrünü tamamlayarak yoğunluğu güneş kadar olan bіr beyaz cüceye dönüştü.
 
PSR J1719-1438, beyaz cücenin de yoğunluğunu emmeye başlayarak zamanla fantastik bіr dönüş süratine ulaştı. Stapper, “Tahminimiz, elmas gezegenin bulunduğu yıldız sisteminin bundan bzіrа düzene girdiği ve bu şekilde ömrünü devam ettireceği” ifadesini kullandı.
 
PSR J1719-1438, gökteki titreşimli yıldızları tespit etmek için yapılan ve toplam 200 GB bilginin elde edildiği bіr çalışmada keşfedildi. Laf izle egzersiz Science dergisinde yayımlandı.

sponsor
Tüm evrenden daha değerli gezegen!

Yapmış olduğunuz yorumlar 15 dakika içinde onaylanmaktadır.

yorum form

Yukarı