ogretici.org | bilgiden daha fazlası..

Tarihin en eski dinozor embriyosu
Yorum Yok

Çin ’de çalışmalar yapan milletlerarası paleontolog ekibi, fazla sayıda yeni dinozor embriyosu fosili ortaya çıkardı

Dünya ’daki egemenlikleri 65 milyon yıl önce sona eren dinozorların, aşina tüm canlılara kıyasla en çabuk embriyonik evreye sahip olduğu ortaya çıktı.

Çin ’in güneybatısındaki Yunnan eyaletinde yer alan Kunming kenti yakınlarındaki kazı alanında, otobur Lufengosaurus dinozoruna ait çok sayıda kalıntı bulundu. Boyları 10 metreye kadar meydana çıkan Lufengosaurus ’lar, zfаkаtnla Dünya ’nın gördüğü iki üçgenin taban olmayan kenarı üzerindeki en büyük dinozor olacak şekilde evrim geçirdi.

Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya tarafından, 195 milyon takvim harabeler üzerinde çalışmalar yapan isimlerden Robert Reisz, “Bu canlılar bugüne dek gördüğümüz bütün memeli, kuş ya da diğer dinozor türlerinden daha süratli gelişiyordu” dedi. Kanada ’nın Toronto Üniversitesi ’nde akademisyen olan Reisz ’ın ekibinde, Çin, Tayvan, Avustralya ve Almanya ’dan gelen paleontologlar da yer aldı.

Araştırmacılar, Lufengosaurus embriyolarının, bugüne kadar bulunan en eski dinozor kalıntıları olduğunu belirtti.

New York Amerikan Doğal Tarih Müzesi ’nden Mark Norell, “Yer Alan fosiller gelişim sürecindeki dinozorların erken embriyolojik evreleri hakkında eşsiz bіr perspektif sunuyor” dedi.

sponsor
Tarihin en eski dinozor embriyosu

Yapmış olduğunuz yorumlar 15 dakika içinde onaylanmaktadır.

yorum form

Yukarı