ogretici.org | bilgiden daha fazlası..

Örümcek ağının ‘şifresi’ çözüldü
Yorum Yok

Örümcek ağının bilinenden fazla daha karışık ve sıra dışı olduğu açıklandı

Bilim insanlarının uzun yıllar süren çalışmaları sonucunda, elektrostatik özelliği doğruca örümcek ağında dünyanın elektromanyetik alanının değiştiği ve bu nedenle ağı fark edemeyen uçan böceklerin yakalandıkları tespit edildi. Buluşun,örümcek ağlarındaki bu nitelik taklit edilerek, çevre ve hava kirliliği ile uçak kazalarına çözüm bulunmasına katkı maddesi sağlayabileceği belirtildi.

Doğa Bilimleri Derneği Genel Sekreteri Biyoteknolog Müge Kanay, yaptığı açıklamada, günümüz teknolojisinin belkі çözemediği örümcek ağının özelliklerinin nihayet ortaya çıkarıldığını söyledi.

Oxford Üniversitesi öğretim üyelerinin yaptıkları son keşfe tarafından, örümcek ağının sisteminin bilinenden fazla daha karışık ve sıra dışı olduğunu bildiren Kanay, araştırmalara tarafından, uçan böceklerin üzerinin polenler, kirleticiler ve hava aracılığıyla taşınabilecek maddelerle buruşuk olduğunu anlattı.

Havada uçuşan her şeyin elektrikle yüklü olduğunu vurgulayan Kanay, fizik kurallarına tarafından, bіr maddenin öteki maddeye yapışabilmesi için zıt kutuplar olması gerektiğini, dolayısıyla da polenin böceğin üzerine yapışabilmesi için, birinin pozitif, diğerinin eksi yüklü olmasının koşul olduğunu aktardı.

Kanay, bіr böceğin örümcek ağına yapışabilmesi için de tekrar birinin pozitif, diğerinin eksi yüklü olması gerektiğinin altını çizerek, şu bilgileri verdi:

“Benzer kutuplar birbirleri iter. Bu durumda örümcek ağının polenleri yakalayamaması gerekir. Üzeri polenle buruşuk bіr böceğin ağa yapışmaması seslenmek, böceğin kolaylıkla kaçabilmesi anlamına gelir. İşte bütün bu aşamada hiç umulmadık bіr şey gerçekleşir. Örümcek ağı, ayrıca böceğe keza de polene yapışır. İyi fаkаt fizik kurallarına tarafından imkansız olan bu koşul, nasıl olur da gerçekleşir? Nasıl olur da örümcek ağlarını inceleyince üzeri polen buruşuk böceklerle karşılaşabiliriz?”

“BÖCEK AĞI NASIL AYRIM EDEMEZ?”

Oxford Üniversitesinden bilim insanlarının yaptığı araştırmanın, örümcek ağının fizik kurallarını alt üst eden fazla karışık bіr özelliğe sahip olduğunu ortaya koyduğunu vurgulayan Kanay, şunları anlattı:

“Örümcek ağının bütün yüzeyini kaplayan elektrostatik özelliğe sahip madde, ağın ayrıca uçan böcekleri keza de böceklerce taşınan kir ve polenler ile aynı bütün parçacıkları yakalamasını sağlar. Fakat bu kadarla kalmaz. Bu madde, örümcek ağı üzerinde yalnızca birkaç milimetrelik fazla küçük bіr alanda, dünyanın elektromanyetik alanını bozar ve böylece pozitif veya eksi yüklü olup olmadığı ayrım etmeksizin her cismin üzerine yapışabilir.

Bilim adamlarının aklını yıllardır kurcalayan bіr öteki soru, nasıl olup da böceklerin örümcek ağını ayrım etmediğidir. Çoğu böcek, bulundukları bölgede en ufak bіr elektriksel değiştirme olsa bunu hissedebilecek değin alıngan sensörlere sahiptir. Antenleri az daha bіr elektronik dedektör gibi çalışır. Antenin ucu, böceğin vücudunun geri kalanından bambaşka bіr elektrik yükü ile yüklüdür. Bu Nedenle haşere, elektrik yüklü bіr nesneye yaklaştığında, antenin ucu bu ufacık değişikliği zeka hisseder. Böceğin, bu değin alıngan sensörlere rağmen, ağı tespit edemeyip, yakalanmasının sebebi, ağın milimetrelik bіr bölgesinde dünyanın elektriksel alanını bozmasıdır.”

HAVA VE ÇEVRE KİRLİLİĞİ İLE UÇAK KAZALARINA KARŞI ÇÖZÜM 

Kanay, Oxford Üniversitesi Hayvanbilim Bölümünden Prof. Dr. Fritz Vollrath’a tarafından, örümcek ağının fizik kurallarını değiştiren özelliğinden yola çıkarak, çevre kirliliğiyle uğraş edilebileceğini kaydetti.

Vollrath’a göre, havadaki polenleri ve kirleticileri de yakalayabilen bіr özelliğe sahip olan örümcek ağlarının endüstriyel algılayıcı gibi kullanılabileceğini bildiren Kanay, “Dünyanın farklı yerlerinden örümcek ağları toplanıp incelenerek, bölgedeki hava kirliliği ve çevre kirliliği tespit edilebilir. Bu sistem, bugün kullanılan endüstriyel sensörlerden ayrıca çok daha ucuz hem de çok daha yüksek bіr verime sahip olacaktır” diye konuştu.

Doğa Bilimleri Derneği Genel Sekreteri Biyoteknolog Müge Kanay, Vollrath’ın, söz izle keşifle ilgili başka bіr tespiti daha bulunduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Yeniden kendisine tarafından, bu buluş bununla birlikte havacılık endüstrisi açısından çok büyük bіr öneme sahiptir. Havada uçuşan tüm nesnelerde sabit elektrik bulunur. Bir uçak belkі gökyüzünde uçarken, etraf ne değin boş görünürse görünsün, üzeri havadaki nesnelerden uçuşan sabit elektrikle kaplanmaya başlar. Bu da bіr tehlike oluşturur. Örneğin helikopterler, iniş yaparken üzerlerindeki durağan elektriği bіr anda boşaltırlarsa havaya uçarlar. Eğer örümcek ağlarındaki dünyanın elektriksel ağını belirtilmiş bіr bölge içerisinde etkisiz ışık halkası getirme özelliğini taklit edip, uçakları ve helikopterlerimizi bu malzeme ile kaplayabilirsek, o zaman havacılık tarihinin en büyük kazalarından biri olan Hindenburg felaketi gibi olaylara karşı da tedbir edinmek ve daha tehlikesiz uçuşlar yapmak de mümkün olabilir.” 

sponsor
Örümcek ağının ‘şifresi’ çözüldü

Yapmış olduğunuz yorumlar 15 dakika içinde onaylanmaktadır.

yorum form

Yukarı