ogretici.org | bilgiden daha fazlası..

Nasa’ya rakip olduk
Yorum Yok

Türkiye, NASA üssüne aynı bіr uzay şehri kuracak. Türkiye, 2030 yılında ise milli uzay aracı ve astronotlarını uzaya gönderecek.

Türkiye,  ABD ’nin NASA üssüne aynı bіr uzay şehri kurarak uzay kapısını aralayacak. Starın haberine kadar Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ‘Space City/Uzay Şehri ’ adını verdiği projenin çalışmalarını başlattı. Bakanlık, birincil etapta uzman bіr heyeti 2015 yılında NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ’nı (ESA) incelemeye gönderecek. Uzay merkezinde uydular, fırlatma sistemleri, uzay teknolojileri, uzay cihazların üretimini sağlayan laboratuarlar bulunacak.

UZAY EĞİTİMİ BAŞLIYOR

Uzay Şehri ’nin genel amacı uzaydaki doğal olayların ölçülmesi, bilinmeyenin araştırılması olarak belirlendi. Özel amacı ise yer altı ve yer üstü kaynaklarının bulunup incelenmesi. Ulaştırma Bakanlığı uzayla ilgili farkındalığı artmak için ilk, orta, lise ve üniversitede uzay ve havacılık ile ilgili eğitim çalışmaları yapacak. Üniversitelerde yeni bölümler açılacak. Böylece Türkiye ’nin еğеr öğrencileri bu alanda çalışacak.

ULUSAL ASTRONOTLAR YETİŞECEK

2020 yılına değin uzay şehrini kurmayı planlayan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 2030 yılında birincil ulusal uzay aracı ve astronotlarını uzaya göndermeyi planlıyor.

SON DURAK PLÜTON

NASA göre Plüton gezegeni ve uydularını incelemek için 2006 yılında gönderilen New Horizons uzay aracı, 9 yıllık yolculuğunun ardındaki hedefine ulaştı. Dünya ’dan 4.6 milyar kilometre uzaklıkta yer alan New Horizons arabulucu, Plüton sistemine ulaşmasına kısa bіr zaman kala uyandırıldı.  

Uzayda geçirdiği zamanın üçte ikisinde uyku modunda olan New Horizons, bu sayede elektronik donanımının uygulfаkаt ömrünü uzattı. New Horizons, Plüton sistemindeki gözlemlerine 15 Ocak ’ta başlayacak. Plüton ’dan 260 milyon kilometre mesafede olan New Horizons, Mayıs 2015 ’te cüce gezegenini net bіr şekilde görmeye başlayacak. Temmuz da ise ilk olarak Plüton ’un atmosferini ve yüzeyinde olduğuna inanılan buzul yanardağları görüntüleme şansı elde edecek.

sponsor
Nasa’ya rakip olduk

Yapmış olduğunuz yorumlar 15 dakika içinde onaylanmaktadır.

yorum form

Yukarı