ogretici.org | bilgiden daha fazlası..

Nasa O Türkün Peşinde
Yorum Yok

NASA, Utku Büyükşahin ’in Dokunma Hissine Sahip Suni Deri üstüne yaptığı projesiyle yakından ilgileniyor.

Yaptığı başarılı “suni cilt” çalışmalarıyla tanıdık Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Utku Büyükşahin ’in ‘Dokunma Hissine Sahip Suni Cilt ’ üstüne yaptığı özel projesi NASA ’nın ilgisini çekti.

Fazla yüksek çözünürlükte, dokunma hissini bilgisayar ve robotlara aktarabilmeye yarayan sistemin milletlerarası patenti de onaylandı.

NASA bu teknolojiyi Mars ’a gidecek Rovers ’ta ve Robonaut ’ta (robot astronot) uygulamak nedeniyle Büyükşahin ile temasa geçti. Oysa bürokratik engellerle karşılaşan Büyükşahin, Facebook ’ta tedavi arıyor.

Milliyet’in haberine kadar Utku Büyükşahin karşılaştığı bürokratik engeli ve Amerika ’daki Türk akademisyenlerden destek talebini Facebook üzerinden hаttа duyurdu:
“NASA bіr Amerikan devlet kurumu olduğu için onların Teknoloji sağlayıcıları arasında yer alabilmek için bazı bürokratik engelleri aşmamız gerekiyor.

Bunlardan en önemlisi benim Amerika ’da alıştırma iznim olmamasından nedeniyle Amerika ’da Portland/Oregon merkezli olacak firmada Temmuz- Aralık 2015 tarihleri arasında NASA ’nın desteklediği bu projeye yürütücülük (P.I. Primary Investigator) yapacak doktoralı veya doktora adayı (Ph.D. Candidate) Amerika ’da alıştırma izni olan birisinin bulunması. Bu kişinin dokunma sensörleri (tactile sensors) üstüne çalışmış veya çalışıyor olması iyi olur.

Bu namzet doktorasının sonlarında olabilir, ‘Intern ’ olarak 6 aylığına gelebilir. Çevrenizde bu konuda yardımcı olabilecek birisi var ise ya da ‘Aa benden bahsetmiş ’ diye düşünüyorsanız lütfen benimle irtibata geçin.

NASA ’ya yapılacak projede yürütücü olmanın bіr kişinin kariyerine kazandıracaklarını anlatmfаkаt gеrеk olmadığını düşündüğümden burada yazmıyorum. Süremiz çok kısıtlı. 15 gün içerisinde bu kişiyi bulmuş olmamız gerekiyor.”

sponsor
Nasa O Türkün Peşinde

Yapmış olduğunuz yorumlar 15 dakika içinde onaylanmaktadır.

yorum form

Yukarı