ogretici.org | bilgiden daha fazlası..

Jetler Uydu Taşıyacak
Yorum Yok

Uyduları jet uçaklarıyla uzaya bzіrа taşıyacaklar

Pentagon ’a alt Amerikan Savunma ve Araştırma Ajansı (DARPA), uyduların uzaya daha ucuz yollarla taşınması için askeri uçakların kullanıldığı bіr konsept geliştirdi. Buna göre uydular, dev ve fiyatı yüksek roketler yerine belirtilen bіr mesafeye kadar jetlerle taşınarak yörüngeye fırlatılacak.

DARPA, ‘Havadan Fırlatma Yardımıyla Uzaya Erişim ’ (ALASA) adlı proje ile ilgili bіr ön hazırlık videosu yayınladı. Günümüzde uyduların yüzeyden 2 bin kilometre yukarıya kadar uzanan yörüngeye taşınması için büyük roketler kullanılıyor. ALASA projesi ile bu işlem için standart jet motorlu savaş uçakları kullanılacak. 

60 MİLYON DOLARLIK MALİYET 1 MİLYON DOLARA DÜŞÜYOR

50 kilogram ağırlığa dek uyduları içerisine alacak kapasitede roketler hazırlayan DARPA ekibi, savaş uçaklarının açıklanmış bіr yüksekliğe çıkması ile bu roketlere ateşleme yapmayı planlıyor. Fırlatma rampalarının ve dev roketlerin kullanılmaması ile takriben 60 milyon dolar sıradan maliyet sadece 1 milyon dolara düşüyor. Tayin, 24 saat içinde tamamlanabiliyor. 

Space X firmasının roket kalkışlarının 55 milyon doları bulduğu günümüzde maddesel açıdan büyük bіr fayda getirmesi beklenen ALASA projesi, standart uçaklar kullandığı için de mevcut pistlerden kalkışa yerinde bіr yapı ortaya koyuyor.

Uydu yüklü roketlerin F-15 savaş uçaklarıyla taşınacağı belirtiliyor. Birincil test Amerikan ordusu kadar bu yılın sonlarına doğru yapılacak. 2016 ortalarına dek bu yöntemle yörüngeye 12 uydu yerleştirileceği bildirildi. 

sponsor
Jetler Uydu Taşıyacak

Yapmış olduğunuz yorumlar 15 dakika içinde onaylanmaktadır.

yorum form
Kategori: Teknoloji

Yukarı