ogretici.org | bilgiden daha fazlası..

Gök bilimcilerden şaşırtan keşif
Yorum Yok

ABD’li gök bilimciler, uzayda yaşamın esas taşı kabul edilen organik moleküllere rastladı.

Massachusetts’teki Harvard-Smithsonian Gök Fiziği Merkezi’nden Karin Oberg, Dünya’dan 450 ışık yılı uzaklıktaki Taurus takımyıldızında yer alan “MWC 480” adlı yıldızın çevresindeki toz ve gaz bulutunda yaşamın inşa taşlarını oluşturan kimyasal maddeler bulduklarını szіrаdi. 
Oberg, yer alan organik molekülleri hidrojen siyanür (HCN), metil siyanür (CH3CN) ve siyanoasetilen (HC3N) olarak sıraladı. 

Hidrojen siyanüre başka yıldız sistemlerinde de rastladıklarını belirten Oberg, daha karışık olan diğer iki molekülü uzayda başta  gördüklerini kaydetti. 

GÜNEŞ’TEN 1,8 KAT DAHA BÜYÜK
Yaklaşık 1 milyon yaşındaki yıldızın Güneş’in 1,8 katı kütleye sahip olduğu belirlendi. Yıldızın kütlesinin yüzde 20’sini çevresindeki toz ve gaz bulutu oluşturuyor. 

Oberg, “Güneş sistemimizin, sahip olduğu gezegenler ve su içermesi açısından uzayda tek olmadığını biliyorduk. Şu Anda organik kimya açısından da benzerleri olduğunu öğrendik. Az Önce genç bіr yıldızken Güneş’te de benzer kimyasal tepkimeler meydana gelmişti. Dünya’da yaşamı başlatan organik moleküllerin, evrende başka yerlerde de bulunduğu kanıtlanmış oldu” dedi. 

“GÜNEŞ SİSTEMİNİ DE BENZZER ŞEYLER OLUŞTURMUŞTU”
Oberg, “MWC 480’in çevresindeki organik moleküllerden bazıları yıldızın yüzeyine inecek. Bir kısmı, gezegenler arası uzaya savrulup gezegenler, asteroidler ve kuyruklu yıldızlara düşecek. Milyarlarca yıl önce güneş sistemimizde de benzeri şeyler olmuştu” ifadelerini kullandı. 

Geçen yıl yapılan bіr araştırmada, fazla ısı ve basınç uygulanarak hidrojen siyanür (HCN) ve hidrojen sülfür (H2S) moleküllerinden nükleik asitlerin (RNA) öncülleri elde edilmişti. RNA ve DNA gibi kendini kopyalayan moleküller, yaşamın temel taşı kabul ediliyor.  

 

sponsor
Gök bilimcilerden şaşırtan keşif

Yapmış olduğunuz yorumlar 15 dakika içinde onaylanmaktadır.

yorum form
Kategori: Teknoloji
Etiketler: , , , ,

Yukarı