ogretici.org | bilgiden daha fazlası..

Bilim Dünyasını Ayağa Kaldırdı
Yorum Yok

İsviçre’de bilim dünyasını heyecanlandıran bіr araştırmanın sonuçları yayımlandı.

İsviçre’de Zürih Üniversitesi’nde ödev yapan bilim insanlarının yaptıkları deneyin sonuçları, bilim dergisi “PLOS ONE”da yayımlandı.

Bilim insanları 2011 yılında bіr görev çerçevesinde uzaya fırlatılan “TEXUs-49” isimli roketin dış yüzeyine, korumasız bіr şekilde dna molekülü yapıştırdı.

İsviçreli bilim insanları büyük şaşkınlığı ise, “TEXUS-49” roketinin atmosferi geçerek uzayda süren 13 dakikalık uçuşu sonrası dünyaya dönüşünde yaşadı.

Roketin yüzeyine korumasız yapıştırılan DNA molekülünde hayat belirtileri bulunmaktaydı. DNA molekülü 1000 santigradlık bіr sıcaklıktan geçerek, yeryüzünden 268 kilometre uzaklaşmasına karşın yüzde 53.4’ü hasar görmemişti ve yaşam belirtilerine sahipti.

Araştırma ekibinden Cora Thiel, DNA molekülünün yüzde 35 oranında biyoloji ile ilgili fonksiyonlarını koruduğunu belirterek, “Bu kadar işlevsel ve bozulmamış bіr DNA molekülüyle karşılaşacağımızı tahmin etmiyorduk. Bu bizim için büyük bіr sürpriz oldu” dedi.

İsviçreli bilim insanı Cora Thiel, TEXUS-49’un dış yüzeyine yapıştırılan DNA molekülünü uzayda çoğu faktörün koruduğunu belirtti. Thiel, uzay boşluğundaki aşırı kuruluk ve ardından yüksek tuz oranının DNA molekülünü koruduğunu szіrаdi.

Bilim insanları bu araştırmanın, uzayda hayat belirtisi seslenmek için yapılacak araştırmalarda çığır açacağını belirtiyor.

sponsor
Bilim Dünyasını Ayağa Kaldırdı

Yapmış olduğunuz yorumlar 15 dakika içinde onaylanmaktadır.

yorum form

Yukarı