ogretici.org | bilgiden daha fazlası..

Almanlar ve Fransızları Ayıran En Önemli Özellik
Yorum Yok

Dünyanın iki süper gücü veya güçlerinden birileri olan devletler. Bu devletlerin yanına Çin, Abd, Rusya ve İngiltere’yi sayabiliriz. Bu iki devlet öylesine bir birine benzer ki bazen insan düşününce acaba aynı ırk veya kardeş çocuklarının kurduğu devletler mi demekten kendini alamıyor. Hemen isterseniz konumuzu inceleyelim. Bu iki devleti ayıran tek fark dile verdikleri önemdir. Fransızca dili ve tercümesi ile Alman dili ve çevirisine verilen önemde arada uçurumlar vardır. Almanlar teknoloji de bir numara durumundadırlar. Özellikle makine sanayinde Almanların eline halen hiçbir devlet su dökebilecek kapasite de değildir. Ama bunun yanında Fransa’da ağır sanayi de ustalaşmış ve dünya pazarının Almanlardan sonra büyük cirosunu yapan ikinci devlettir. Yine Almanlar otomotiv sanayinde dünya markasıdır. Bir çok birinci sınıf araba markası ile dünyanın söz sahibi devletidir. Yine Fransızlar araba yani otomotiv sanayinde ustalaşmış ve pazarda önemli bir yere sahiptir. Avrupa’da Almanlardan çok araba satan ikinci devlettir. Bu ve benzeri örnekleri o kadar çoğaltabiliriz ki sanki kardeş çocukları birisi (A) birisi (B) sınıf üretim yaparak hem a klas müşteriye hem de alt sınıfa hitap eden bir sanayi anlayışları vardır.

Almanlar Üstün Irk Anlayışı

Almanlar genel olarak tarihlerinden bu güne incelendiğinde üstün ırk anlayışı ile hareket etmiş bir toplumdur. Ama Alman toplumunda açılımdan korkmayan farklı kültürlerle iç içe yaşama duygusu da mevcuttur. Bunun en güzel örneği Almanya’daki Türk nüfusunun genele oranından anlamak mümkündür. Almanlar geleneklerine bağlı fakat katı kuralları olan bir toplum değildir.

Fransızlar’da Dil Takıntısı

Fransız toplumu ise Almanlar oranla daha çok dile önem veren geleneklerine bağlı tutucu bir toplumdur. Belki de Almanlar ile Fransızları ayıran tek konu dil mevzusudur. Fransızlar okullarında kendi dillerine sadece ders verirken kitaplarında Fransızca dışında kelime olmamasına özellikle gayret ederler. Fransızlar tabelalarında bile kendi dilleri dışında hiçbir dile yer vermeyerek tutucu ve dil köklerine bağlılıklarını sürdürmektedirler. Hatta dünyada genel konuşulan dil İngilizce olduğunu düşünürsek Fransızların bir çoğunun İngilizceye uzak olduklarını söylesek yanlış yapmış olmayız. Fransız toplumu o kadar dilini seven koruyan ve gelişmesine katkı veren bir halk ki dil üzerine kelimeler kaybolmasın diye her yıl çalış taylar düzenlemektedirler. Yazarları kitap ve makale yada şiir yazarken duyguları Fransızca kökenli kelimelerden özenle seçerek çalışırlar. Bu özellik Almanlarda Fransızlara oranla çok aşağılardadır. Bunu kanıtlamak için Almanca bir evrak elinize geçse içinde Almanca ve İngilizce hatta Felemenkçe kelime bulmanız çok doğal bir durumdur. Almanca tercüme işi ile uğraşanlar buna çok sık şahit olmaktadırlar. Aynı şekilde Fransızca dil çevirisi yapanlara bu soruyu sorduğunuzda Fransızca tercümelerde bu oranın çok düşük olduğu size anlatılacaktır. https://www.imgetercume.com/fransizca-tercume İmge Tercüme Bürosu olarak yıllara dayanan çeviri deneyimimizde de Fransızların dillerine olan bağlılığını teyit ederiz. Ülkemizde de baktığımızda Türkçe dili bir çok dille karışırken bir çok kelime yarım yamalak veya İngilizce dilinden geçerek insanlarımız iletişim kurmaktadır. Dil hazinesine sahip çıkan Fransızları bizlerde bu alanda örnek almak dileğiyle.

sponsor
Almanlar ve Fransızları Ayıran En Önemli Özellik

Yapmış olduğunuz yorumlar 15 dakika içinde onaylanmaktadır.

yorum form
Kategori: 2015 Gündem

Yukarı